Универзитетот во Мајами

7.3 / 10

Универзитетот во Мајами брзо напредуваше и стана еден од најдобрите американски универзитети за истражување.

Адреса: Корални Гејблови, FL 33124

Аплицирајте преку Интернет на Универзитетот во Мајами

Дајте ни кратки информации и ќе стапиме во контакт со вас со целосни детали за прием и образование на Универзитетот во Мајами.

Што би сакале да студирате?

Претстави се

Контакти

Силно препорачуваме да имате активни Whatsapp / Viber / Telegram на овој број за побрза и полесна комуникација

Писмо за покана ќе биде испратено на оваа адреса. Можете да го промените подоцна ако ви треба

Документи

Коментари

За Универзитетот во Мајами

А енергична и разновидна академската заедница, Универзитетот во Мајами брзо напредуваше да стане еден од најдобрите истражувачки универзитети во Америка.

А приватниот истражувачки универзитет со повеќе од 17,000 студенти ширум светот, Универзитетот во Мајами е енергична и разновидна академската заедница се фокусира на наставата и учењето, откривањето на нови знаења, и услуги за регионот на Јужна Флорида и пошироко.

Се состои од Универзитетот 11 училишта и колеџи служи додипломски и постдипломски студенти во повеќе од 180 специјалност и програми.

основана е во 1925 за време на познатиот недвижности бум во регионот, UM е еден од главните истражувачки универзитет ангажирани во $324 милиони во истражување и програма спонзорирана трошоци на годишно ниво. Додека најголемиот дел од оваа работа е сместена на Медицинскиот факултет Милер, иследниците спроведе стотици студии во други области, вклучувајќи ги и морските науката, инженеринг, образование, и психологија.

Ние сме посветени на слободата на истрагата- слободата на размислување, прашање, критикуваат, и несогласување. Ние ќе ги извршуваат квалитет во нашите истражувачки и образовни мисии со едноумие што го означува голема обврски. Willе ги подготвиме нашите студенти за наградувани доживотни кариери и ќе всадиме континуирана и трајна посветеност на потрагата по знаење и потрагата по вистината. Ние ќе им се обезбеди со основите за етичко државјанство и услуга на другите, почитувајте ги разликите меѓу луѓето, и посветеност кон високи стандарди на мислата и комуникација. Ние ќе обезбеди услуга за нашата заедница и пошироко, вклучително и испорака на високо квалитетни, внимателна грижа преку академски здравствениот систем. Innovativeе се стремиме да го трансформираме светот позитивно преку иновативно образование, влијателни истражување и стипендии, и превод на знаење во решенија.

основана во 1925 од група граѓани на Мајами кои веруваа дека институциите за високо образование се неопходни за развој на нивната млада и растечка заедница, Универзитетот е најзаслужен во голем истражувачки универзитет и академска здравствениот систем. Сместено во рамките на еден од најдинамичните и мултикултурните градови на глобално ниво, Универзитетот е карактеристична заедница со различни раси, етнички групи, обичаи, пола, и вери. неговата географска локација уникатно позиционира на Универзитетот да биде на двете локални и глобални во перспектива и теренски.

Ние се стремат на Универзитетот во Мајами: да биде глобален универзитет со намерно полукружна стратегија, извршуваат заклучно ангажман како мост преку Америка до остатокот на светот; да биде одличен универзитет, се стреми да ги достигне највисоките стандарди на перформанси во секој аспект на нашата работа; да биде релевантен универзитет, поврзување на стипендија за реалниот свет решенија; и да бидам примерен универзитет, нуди модел за општеството преку милост остварување на нашата мисија.

Универзитетот во Мајами беше основана во 1925 од група граѓани кои сметаа дека е потребна институција за високо образование за развој на нејзината млада и растечка заедница. земјиште бум Јужна Флорида беше на својот врв, ресурси се појави изобилуваат, оптимизам течеше, и големи очекувања. Поддржувачите на институцијата верува дека заедницата нуди уникатна можност да се развие интер-американски студии, понатамошна креативна работа во уметноста и писмата, и спроведување на наставни и истражувачки програми во тропски студии.

Раните години

Со падот на 1926, кога на првата класа на 646 редовни студенти запишани на Универзитетот во Мајами, бум во земјата се распадна, и голем ураган ги уништи надежите за брзо закрепнување. Во следните 15 години, универзитетот едвај се одржуваше на површина. Падот во Јужна Флорида беше само увертира на националната економска депресија. Такви беа почетоците на она што оттогаш стана еден од најистакнатите приватните универзитети на нацијата.

Универзитетот преживеа пред се поради визијата и упорноста, д-р. Бауман F. Еш (1926-52). Под неговата администрација, институцијата совлада стечај, реорганизација, Првата светска војна, а потоа доживеа огромен раст и експанзија во повоените години.

Кога го отвориле Универзитетот во 1926, таа се состои од Колеџот на Либералната науките, Факултетот за музичка уметност, и поделба на Вечер. За време на претседателството Еш, Универзитетот додадена на Правниот факултет (1928), на Факултетот за бизнис администрација (1929), на Факултетот за образование (1929), Факултетот за Менаџмент (1941), Лабораторијата за морска (1942; Во моментот на Rosenstiel школа за поморски и атмосферски науки), на Факултетот за инженерство (1947), и на Факултетот за медицина (1952).

1950 на 1970-тите

д-р. Џеј F. W. Пирсон го презеде претседателството во 1953. Морски биолог со обука, член чартер факултет, и помошник на претседателот Еш од 1929, д-р. Пирсон претседаваше во текот на една деценија на невиден раст. Вкупниот број запишани студенти изнесуваше над 10,000 во 1953 и се зголеми на речиси 14,000 од страна на крајот на мандатот на Пирсон во 1962. Додадени се нови капацитети и ресурси за да бидат во чекор со запишувањето студенти и да се зголеми силата на истражувањето на институцијата. На Универзитетот, исто така, додаде програма за додипломски почести, се прошири на програми за постдипломски студии на докторски ниво во десетина области, воспостави јадро на наставната програма за студенти, и значително ја зголеми својата истражувачка дејност.
Универзитетот влезе во нова епоха, време на преиспитување и консолидација во својот трет претседател, д-р. Кралот Хенри Стенфорд (1962-81). претседателство Стенфорд беше одбележан со повеќе внимание на истражувачката дејност, дополнувања на физички објекти, и реорганизација на нејзината административна структура. беа основани неколку истражувачки центри и институти, вклучувајќи го и Центарот за напредни меѓународни студии (1964), Институтот за молекуларна и клеточна Еволуција (1964), Центарот за теориски студии (1965), и Институтот за проучување на стареење (1975).

1980-тите

во 1981, Едвард Т. Foote II стана четвртиот претседател. Под негово водство, Универзитетот беше избран за членство во Фи Бета Капа, на нацијата најстарите и најпрестижните чест општество; три нови училишта се создадени-архитектура, Порака, и на Факултетот за меѓународни студии, заедно со својата истражувачка компонента, Север-Југ центар; просечните резултати од САТ на учениците од прва година што се примаат се зголемија за скоро 100 поени, и на Универзитетот започна и ја заврши серијата на реновирање кој конвертира стандард студентски домови во систем на станбени колеџи.

Исто така, Фут беше катализатор за креирање на стратешкиот план на универзитетот, план за забрзување на одличноста на универзитетот. Петгодишна $400 милиони Кампања за Универзитетот во Мајами, започна во 1984, надмина својата цел во април 1988 и заврши со $517.5 милиони посветеност.

21-от век и денес

Универзитетот влезе сегашната фаза во 2001 кога Дона Е.. Шалала стана нејзин петти претседател. Претседателот Шалала беше секретар за здравство и човечки услуги со најдолг стаж во САД. историја. Таа служеше во администрацијата на Клинтон од 1993-2000 и го надгледувала $600 милијарда буџет. Пред тоа, таа беше канцелар на Универзитетот во Висконсин - Медисон за шест години, првата жена што некогаш била на чело на Универзитетот „Биг десет“. Претседателот Шалала, исто така, служеше како претседател на колеџот Хантер, Градскиот универзитет на Њујорк, седум години. Претседателот Шалала, кој ја предводеше извонредниот прогрес во сите области, се повлече од функцијата претседател во мај 2015.

Во октомври 16, 2003, објави Универзитетот Моментум: Кампањата за Универзитетот во Мајами, најмногу далекусежни и амбициозни сеопфатна кампања во својата историја. историски прибирање финансиски средства диск надмина своите $1 милијарди голови во јануари 2006, една година и половина пред предвиденото. Универзитетот воспостави нова цел да се соберат дополнителни $250 милиони до крајот на 2007. Кампањата заврши на декември 31, 2007, ја покрена $1.4 милијарди, ‹Со што УМ е првиот универзитет во Флорида кој успешно организира кампања вредна милијарди долари.

Шеста година по ред, универзитетот во Мајами беше рангиран во врвот 50 во U.S. Вести & Светскиот извештај за е годишно издание за Најдобри колеџи. Во 2015 извештај, UM е рангирана Не. 48 во категоријата национален универзитети. Под водство на претседателот Шалала, универзитетот доживеа извонреден пораст на овие популарни рангирања, Не за разлика од. 67 во 2001. U.S. Вести исто така, наведени неколку програми за постдипломски студии на УМ во својата 2014 Америка Најдобра ВТА дипломиран училишта.

во 2012 Универзитетот јавно започна Momentum2: Кампања Пробивот на Универзитетот во Мајами, на $1.6 милијарди иницијатива за поддршка на академски ресурси, можности за учење, и стратешки иницијативи во текот на Универзитетот. Целта на кампањата беше постигнат во мај 2015.

во Fall 2014, Универзитетот се запишани 16,774 студентите во 115 диплома, 104 господар, и 63 докторски програми. Селективноста на студентите за влезните студенти од прва година продолжува да биде високо конкурентна, со просечна оценка од SAT 1320; околу половина дипломирале во врвот 5 проценти од нивниот час во средно училиште, и 66 отсто дипломирале во врвот 10 проценти. Запишани студенти ги претставуваат сите 50 држави и 121 други земји. ЕДЕН, алумни живеат во сите 50 држави и 154 земји, повеќе од 49,000 во Мајами-Даде Каунти.

Во април 2015, д-р. Хулио Frenk, декан на Харвард Т.Х.. Чан Школата за јавно здравство и поранешен министер за здравство на Мексико, беше именуван за шести претседател на Универзитетот. Забележан лидер во глобалното јавно здравје и реномиран научник и академик, Претседателот Френк ја презеде претседателската функција во август 16. првата шпанска Претседателот на универзитетот, Франк, пати Мајами е единствено позициониран како порта кон Латинска Америка и Карибите, и на Универзитетот да биде лидер во дискурсот низ хемисфера и пошироко.

Курсеви во Универзитетот во Мајами

  • Студија Сметководство и финансии на Универзитетот во Мајами

   Сметководство и финансии

  • Студија за уметност & Дизајн на Универзитетот во Мајами

   уметност & дизајн

  • Студија за бизнис & Менаџмент на Универзитетот во Мајами

   бизнис & управување со

  • Студирајте комуникација и медиуми на Универзитетот во Мајами

   Комуникација и медиуми

  • Студија за економија и економетрија на Универзитетот во Мајами

   Економија и економетрија

  • Студија за инженерство - Хемикалија на Универзитетот во Мајами

   инженеринг - Хемиски

  • Студија за инженерство - Генерал на Универзитетот во Мајами

   инженеринг - Генерал

  • Студија за инженерство - Механичар на Универзитетот во Мајами

   инженеринг - Механички

  • Студирајте англиски јазик и литература на Универзитетот во Мајами

   Англиски јазик и литература

  • Студирајте новинарство на Универзитетот во Мајами

   Новинарството

  • Студирајте маркетинг на Универзитетот во Мајами

   Маркетинг

  • Студирајте медицина / MBBS на Универзитетот во Мајами

   медицина / МББС

  • Студирајте студии поврзани со медицина на Универзитетот во Мајами

   Студии поврзани со медицината

  • Студија медицинска сестра на Универзитетот во Мајами

   медицински сестри

Фотографија Галерија на Универзитетот во Мајами

Видео за Универзитетот во Мајами

Претплатете се
Известете за
гостин
0 Коментари
Вклучени повратни информации
Погледнете ги сите коментари

За што прашуваат посетителите Универзитетот во Мајами

Како да добијте прием на Универзитетот во Мајами

Како да добијте писмо за покана од Универзитетот во Мајами

Школарина на Универзитетот во Мајами

Кои се причините за тоа студира на Универзитетот во Мајами

Што е квалитетот образование на Универзитетот во Мајами

Трошоци за студирање на Универзитетот во Мајами за странски студенти

Како да аплицирајте на Универзитетот во Мајами

Прием во Универзитетот во Мајами

 • Само заверени претставници

  Официјалните претставници ќе ви помогнат при приемот на Универзитетот во Мајами

 • Јасен процес на прием

  Комплетна форма или контактирајте ги претставниците за целосни упатства за прием на кој било универзитет во САД

 • Најбрз прием

  Процесот на прием на универзитетите во САД е најбрз со универзитетите. ГУРУ

Универзитетот во Мајами локација

УНИВЕРЗИТЕТИ.ГУРУ - прием на кој било универзитет во светот за странски студенти со вашиот мобилен телефон

Барате повеќе можности? Симни ја апликацијата!*

 • Сите универзитети
 • Сите курсеви
 • Брза апликација
 • Корисни написи
 • Осврти на студентите
 • И уште повеќе

*Наскоро

Преземете ја апликацијата Universities.GURU на Google Play Преземете ја апликацијата Universities.GURU во Apple Store

авторски права © 2019-2023 Универзитети.ГУРУ.   Сите права се задржани.

0
Би сакале вашите мисли, те молам коментирај.x

Universities.guru е на продажба сега. Ве молиме контактирајте со нас ако сте заинтересирани преку е-пошта: buy@universities.guru