Државниот универзитет на Флорида

8.14 / 10

зачувува, се проширува, и дисеминира знаења во науката, технологија, уметност, хуманистичките, и професии

Адреса: 222 South Copeland Street, Suite 424, Tallahassee, Флорида

Apply online to Florida State University

Дајте ни кратки информации и ќе стапиме во контакт со вас со целосни детали за admission and education in Florida State University.

Што би сакале да студирате?

Претстави се

Контакти

Силно препорачуваме да имате активни Whatsapp / Viber / Telegram на овој број за побрза и полесна комуникација

Писмо за покана ќе биде испратено на оваа адреса. Можете да го промените подоцна ако ви треба

Документи

Коментари

За Државниот универзитет на Флорида

Еден од нацијата елита истражувачки универзитети, Државниот универзитет на Флорида, зачувува, проширува и шири знаења во науките, технологија, уметност, хуманистичките, и професии при прифаќањето на филозофијата на учење силно вкоренета во традициите на либералната уметност и критичкото размислување.

добредојде на поранешниот Советски Сојуз кампусот е лоциран на најстарите континуирано сајт на високото образование во Флорида, во една заедница која поттикнува слободен истрага и ги опфаќа разновидност, заедно со титулата атлетика, и примарна локација во срцето на главниот град на државата.

Неколку факти

 • основана во 1851; најстарата постојана страница за високо образование во Флорида
 • класификација Карнегиевата комисија: “докторски универзитети: Највисока истражувачка активност.”
 • 41,900 студенти од секоја област на Флорида и 132 земји
 • Прифатени Новак профил 2018:
  • падне: 4.3 просек Успех; 30 Просечната Законот сложено резултат; 1340 Просечната SAT резултат
  • лето: 4.0 просек Успех; 27 Просечната Законот сложено резултат; 1250 Просечната SAT резултат
 • 94% стапка на задржување за студенти од прва година; 68.4% стапка дипломирањето во рок од четири години
 • 22:1 факултет / студент сооднос
 • 384 објекти на 1,633 акри; главниот кампус во Талахаси е 485 акри
 • 2,360 традиционалните факултет; е вклучен 6 Нобеловата награда
 • 14,079 вкупниот број вработени
 • Оперативниот буџет на $1,712,841,231
 • $210 милиони во договорите и грантовите донесе од страна на факултет во 2016-17
 • 301-програми: диплома, господар, докторски, специјалист, професионални

Државниот универзитет на Флорида зачувува, се проширува, и дисеминира знаења во науката, технологија, уметност, хуманистичките, и професии при прифаќањето на филозофијата на учење силно вкоренета во традициите на либералната уметност. Универзитетот е посветена на квалитет во наставата, истражување, креативни потфати, и услуги. На Универзитетот се стреми да се инсталира на сила, вештина, и карактер од суштинско значење за доживотно учење, лична одговорност, и одржлив успех во рамките на заедницата, кој ги негува слободен истрага и ги опфаќа разновидност.

основни вредности

трансформативниот дрски: We support thoughtful risk-taking that leads to successes that improve our world dramatically. И кога ќе се соочи со предизвиците, ние ги соочи со еластичност, љубопитност, и обновената желба да се надминат пречките на нашите цели.

инспириран извонредност: Ние постигнуваме највисоки нивоа на успех со црпење сила и разбирање од талентите на оние околу нас и нашите интеракции со нив.

динамична Инклузивност: Ние веруваме дека придобивките од богата разновидна заедница произлегуваат не само од разновидноста на луѓето што ги вклучува, туку и, уште поважно, од намерни напори да се создаде силно чувство на припадност што поттикнува длабоки и квалитетни врски.

одговорни Рекреација: Ние ги трансформираме ресурсите што ни се дадени и довербата на јавноста во нас во моќно влијание што го подобрува животот на оние околу нас, во близина и далеку.

ангажирани заедница: We uphold the traditions and history that create a small-college culture within a large university. Ова го прави на поранешниот Советски Сојуз добредојде на место каде што луѓето се откријат други како себе-а, исто така, се поврзувате со и учење од соученици и колеги од многу различни потекла и искуства.

Визија

Државниот универзитет на Флорида ќе биде меѓу повеќето иновативни претприемачки и на нацијата универзитети, трансформирање на нашите студенти’ животи и обликување на иднината на нашата држава и општество преку исклучително учење, истражување, креативна активност, и услуги. Ние ќе се засили овие напори преку нашиот специфичен климата и еден кој го става премија на интердисциплинарна истрага и црпи од богатата интелектуална и лични разновидност на нашите студенти, факултет, вработените, и алумни. Овие три сили-претприемништво, интердисциплинарност, и разновидност-продлабочување на влијанието на поранешниот Советски Сојуз и резултира со моќен враќање на нашите ученици и народот на Флорида за нивната континуирана поддршка и доверба.

Државниот универзитет на Флорида зачувува, се проширува, и дисеминира знаења во науката, технологија, уметност, хуманистичките, и професии при прифаќањето на филозофијата на учење силно вкоренета во традициите на либералната уметност. Универзитетот е посветена на квалитет во наставата, истражување, креативни потфати, и услуги. На Универзитетот се стреми да се инсталира на сила, вештина, и карактер од суштинско значење за доживотно учење, лична одговорност, и одржлив успех во рамките на заедницата, кој ги негува слободен истрага и ги опфаќа разновидност.

Во текот на есента 2015 семестар, имаше 22 бруцоши, и 46 Вкупно додипломски Националниот заслуги Научниците запишани Државниот универзитет на Флорида. Средината 50% средно училиште Успех за лето / есен 2015 Новак класа беше 3.7-4.2, и средината 50% SAT резултати беа 1140-1270.

Со повеќе од 41,000 студентите запишани во есен 2015, студентите на телото се состои од 78.3% студенти, 18.9% на матуранти, и 2.8% некласифицирани. Жените изнесува 55% на запишувањето, и малцинствата измислени 32.8% за упис на студенти.

Просечната возраст за студентите на додипломски студии е 20.9. Студентите поздравена од сите 50 држави и областа Колумбија. 81.9 на сите ученици беа Флорида, и 92.6% беа од САД. Меѓународни студенти од повеќе од 130 земји се претставени, кој содржи 5.6% за упис на студенти, и 18 странски земји секоја придонесе 30 или повеќе студенти.

Курсеви во Државниот универзитет на Флорида

  • Study Accounting and Finance in Florida State University

   Сметководство и финансии

  • Study Architecture in Florida State University

   Архитектура

  • Студија за уметност & Design in Florida State University

   уметност & дизајн

  • Study Biological Sciences in Florida State University

   Биолошки науки

  • Студија за бизнис & Management in Florida State University

   бизнис & управување со

  • Студија за класици & Ancient History in Florida State University

   класици & Античка историја

  • Study Communication and Media in Florida State University

   Комуникација и медиуми

  • Study Computer Science and Information Systems in Florida State University

   Компјутерски науки и информациони системи

  • Study Economics and Econometrics in Florida State University

   Економија и економетрија

  • Study Education and Training in Florida State University

   Образование и обука

  • Студија за инженерство - Chemical in Florida State University

   инженеринг - Хемиски

  • Студија за инженерство - Civil and Structural in Florida State University

   инженеринг - Граѓански и структурни

  • Студија за инженерство - Electrical and Electronic in Florida State University

   инженеринг - Електрични и електронски

  • Студија за инженерство - General in Florida State University

   инженеринг - Генерал

  • Студија за инженерство - Mechanical in Florida State University

   инженеринг - Механички

  • Study English Language and Literature in Florida State University

   Англиски јазик и литература

  • Студирајте медицина / MBBS in Florida State University

   медицина / МББС

  • Study Medicine Related Studies in Florida State University

   Студии поврзани со медицината

  • Study Nursing in Florida State University

   медицински сестри

  • Study Philosophy in Florida State University

   Филозофија

  • Study Psychology in Florida State University

   психологија

  • Study Sociology in Florida State University

   социологија

Фотографија Gallery of Florida State University

Видео about Florida State University

Претплатете се
Известете за
гостин
0 Коментари
Вклучени повратни информации
Погледнете ги сите коментари

За што прашуваат посетителите Државниот универзитет на Флорида

Како да get admission to Florida State University

Како да get invitation letter from Florida State University

Tuition fees in Florida State University

Кои се причините за тоа study in Florida State University

Што е квалитетот education in Florida State University

Cost of study in Florida State University for foreign students

Како да apply to Florida State University

Прием во Државниот универзитет на Флорида

 • Само заверени претставници

  Official representatives will help you with admission to Florida State University

 • Јасен процес на прием

  Комплетна форма или контактирајте ги претставниците за целосни упатства за прием на кој било универзитет во САД

 • Најбрз прием

  Процесот на прием на универзитетите во САД е најбрз со универзитетите. ГУРУ

Државниот универзитет на Флорида локација

УНИВЕРЗИТЕТИ.ГУРУ - прием на кој било универзитет во светот за странски студенти со вашиот мобилен телефон

Барате повеќе можности? Симни ја апликацијата!*

 • Сите универзитети
 • Сите курсеви
 • Брза апликација
 • Корисни написи
 • Осврти на студентите
 • И уште повеќе

*Наскоро

Преземете ја апликацијата Universities.GURU на Google Play Преземете ја апликацијата Universities.GURU во Apple Store

авторски права © 2019-2021 Универзитети.ГУРУ.   Сите права се задржани.

0
Би сакале вашите мисли, те молам коментирај.x

Universities.guru е на продажба сега. Ве молиме контактирајте со нас ако сте заинтересирани преку е-пошта: buy@universities.guru