Британија

8.37 / 10

лидерство во наставата, задоволството на истражување и студент

Адреса: Британија 1600 West Bank Drive Peterborough, ON Canada

Apply online to Trent University

Дајте ни кратки информации и ќе стапиме во контакт со вас со целосни детали за admission and education in Trent University.

Што би сакале да студирате?

Претстави се

Контакти

Силно препорачуваме да имате активни Whatsapp / Viber / Telegram на овој број за побрза и полесна комуникација

Писмо за покана ќе биде испратено на оваа адреса. Можете да го промените подоцна ако ви треба

Документи

Коментари

За Британија

Еден од најдобрите универзитети во Канада, Трент универзитет е основана на идеалот на интерактивно учење дека е лична, намерна и трансформација.

Consistently recognized nationally for лидерство во наставата, задоволството на истражување и студент, Trent attracts excellent students from across the country and around the world.

тука, undergraduate and graduate students connect and collaborate with faculty, staff and their peers through diverse communities that span residential colleges, училници, дисциплини, рацете на истражување, co-curricular and community-based activities.

Во сите дисциплини, Трент носи критична, интегративен размислување на живот секој ден. Трент уникатен пристап кон личен развој преку поддршка, соработка и вклучување на заедницата е во повеќе побарувачка од кога било. Студентите се доведе на патот од страна на ко-создавање на искуства вкоренети во дијалог, различни перспективи и соработка.

Во средина за учење која гради доживотна страст за вклученост, лидерство и социјални промени, студентите Трент е, алумни, факултет и кадар се вклучени глобални граѓани кои се катализатори во развој на одржливи решенија за комплексни прашања.

Trent’s Peterborough campus boasts award-winning architecture in a breathtaking natural setting on the banks of the Otonabee River, само 90 минути од центарот на Торонто, while the Durham GTA campus offers a close-knit community with an urban vibe, во склопот наоѓа во Oshawa, 40 минути од центарот на Торонто.

Со почит да признаеме дека сме на договор и традиционалните територијата на Мисисага Anishinaabeg. Ние нудиме на нашите благодарност до Прво народите за грижа за, и учења за, нашата земја и нашите односи. Можеме да ги почитуваат овие учења.

Трент е Онтарио #1 undergraduate university 8 years in a row

 • #1 додипломски студии во Онтарио; #3 во Канада 1
 • #1 во Канада за стипендии и стипендии, 18 years running 1
 • Врв 5 undergraduate university in Canada for overall reputation 1
 • #1 undergraduate university in Ontario for highest overall quality 1
 • #1 in Canada for Academic Advising 1
 • #1 in Ontario for Students who have received National Awards 1
 • #2 in Ontario for being the Most Innovative and for producing Leaders of Tomorrow 1
 • меѓу Топ 3.4% Universities in the World 2

Трент дипломирани студенти да добијат работни места

 • 90% на Трент grads вработени шест месеци по дипломирањето
 • 93% of Trent grads employed after two years 3
 • Trent graduates of Nursing and Mathematics reported a 100% стапка на вработеност дипломиран две години по дипломирањето; Физички науки grads објави 100% дипломиран стапка на вработеност од шест месеци по завршувањето на студиите
 • Земјоделството и био науката студенти од Трент видите 91% стапка на вработеност дипломиран две години по дипломирањето;
 • Дипломирани студенти од програмата за образование на Трент види една импресивна 96% стапка на вработеност дипломиран две години по дипломирањето;
 • Општествени науки дипломирани студенти во Трент забележа стапка на вработување на 97% само шест месеци по завршувањето на студиите, повисока од просекот на провинцијата.

Трент студентите се мило што дојде

 • 95% од учениците се среќни тие избраа Трент
 • 94% of students are satisfied with the overall quality of their Trent education 4

Трент е лидер во истражувањето и иновациите

 • #4 додипломски истражувачки универзитет во Канада 5
 • #1 во интензитетот објавување во Канада 5
 • #3 во влијанието објавување во Канада 5

Трент најинтересните и факултет се признати во целиот свет

 • Добитници на Нобелова награда – we have two at Trent. Економист Џејмс Orbinkski '80 беше доделена Нобеловата награда за мир за неговата работа со Лекари без граници. Професорот Крис Furgal беше ко-добитник на Нобеловата награда за подигање на свеста за глобалните климатски промени.
 • Five Trent grads have the distinction of being renowned Rhodes Scholars на Универзитетот во Оксфорд, ја доби наградата на Родос Постдипломски, кој е нашироко се смета за еден од најпрестижните стипендии во светот

Тоа е возбудливо време да се биде студент Трент

 • We have recently transformed our Bata Library in the library of the futurefeatures of the new library include: на претприемништвото и центарот за социјални иновации; внимателно избрани книга и не се печати колекции; три истражувачки центри; визуелизација на две лаборатории, Критични одлуки Studio; образовни дизајн истражување студио; презентација пракса соба; и широк спектар на интерактивни студент места (групна и индивидуална)
 • Иднината олимпијци негувани тука – Trent was recently selected as a Веслање Канада NextGen Hub in partnership with the Peterborough Rowing Club
 • Тизнајмување Дурам Голема Торонто Површина се проширува – Во тек се планови за проширување на нашите Дурам GTA кампусот; two new buildings complete with a number of features that will ensure the Trent Durham experience is truly personal, намерна и трансформација, Вклучувајќи: соби за престој, академски простори како што се училници и канцеларии факултет; централната отворен простор
 • The vision of Trent students past and present became a reality in 2017 with the отворањето на новиот студентски центар on our Peterborough campus – во неверојатен нов простор со поглед на реката Otonabee нуди нови места и можности за студентите да се дружат, научат, учат и да се вклучат со животот на кампусот

за Питерборо

 • 220,000 население поголемо Питерборо Површина
 • 90 мин до центарот на Торонто (дури и побрзо кога 407 проширување отвора)
 • Врв 25 најпријателски градови во Канада
 • One of the 21 најактивните градови во Канада thanks to abundance of biking, Весло и затворен опции качување по карпи

За Дурам во GTA

 • 608,124 населението Дурам регион
 • 40 мин до унија станица во центарот на Торонто
 • Врв 10 community for new residents во Канада
 • City of Oshawa is #1 за вработување in Ontario; #3 во сите на Канада
 • City of Oshawa is a Врв 10 Интелигентна заедница во светот

Курсеви во Британија

  • Study Accounting and Finance in Trent University

   Сметководство и финансии

  • Study Anthropology in Trent University

   антропологија

  • Study Archaeology in Trent University

   археологија

  • Студија за уметност & Design in Trent University

   уметност & дизајн

  • Study Biological Sciences in Trent University

   Биолошки науки

  • Студија за бизнис & Management in Trent University

   бизнис & управување со

  • Study Chemistry in Trent University

   хемија

  • Студија за класици & Ancient History in Trent University

   класици & Античка историја

  • Study Communication and Media in Trent University

   Комуникација и медиуми

  • Study Computer Science and Information Systems in Trent University

   Компјутерски науки и информациони системи

  • Study Economics and Econometrics in Trent University

   Економија и економетрија

  • Study Education and Training in Trent University

   Образование и обука

  • Study Finance in Trent University

   Финансии

  • Study Marketing in Trent University

   Маркетинг

  • Study Mathematics in Trent University

   математика

  • Study Medicine Related Studies in Trent University

   Студии поврзани со медицината

  • Study Modern Languages in Trent University

   Модерни јазици

  • Study Nursing in Trent University

   медицински сестри

  • Study Philosophy in Trent University

   Филозофија

  • Study Politics in Trent University

   Политика

  • Study Psychology in Trent University

   психологија

  • Study Sociology in Trent University

   социологија

  • Study Statistics and Operational Research in Trent University

   Статистика и оперативно истражување

Фотографија Gallery of Trent University

Видео about Trent University

Претплатете се
Известете за
гостин
0 Коментари
Вклучени повратни информации
Погледнете ги сите коментари

За што прашуваат посетителите Британија

Како да get admission to Trent University

Како да get invitation letter from Trent University

Tuition fees in Trent University

Кои се причините за тоа study in Trent University

Cost of study in Trent University for foreign students

Што е квалитетот education in Trent University

Како да apply to Trent University

Прием во Британија

 • Само заверени претставници

  Official representatives will help you with admission to Trent University

 • Јасен процес на прием

  Пополнете формулар или контактирајте со претставници за целосни упатства за прием на кој било универзитет во Канада

 • Најбрз прием

  Процесот на прием во Канада е најбрз со универзитетите. GURU

Британија локација

УНИВЕРЗИТЕТИ.ГУРУ - прием на кој било универзитет во светот за странски студенти со вашиот мобилен телефон

Барате повеќе можности? Симни ја апликацијата!*

 • Сите универзитети
 • Сите курсеви
 • Брза апликација
 • Корисни написи
 • Осврти на студентите
 • И уште повеќе

*Наскоро

Преземете ја апликацијата Universities.GURU на Google Play Преземете ја апликацијата Universities.GURU во Apple Store

авторски права © 2019-2021 Универзитети.ГУРУ.   Сите права се задржани.

0
Би сакале вашите мисли, те молам коментирај.x

Universities.guru е на продажба сега. Ве молиме контактирајте со нас ако сте заинтересирани преку е-пошта: buy@universities.guru